LBR2012T1R0MV
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
LBR2012T1R0MV
Manufacturer
TAIYO YUDEN
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Datasheet
Download
Description
FIXED IND 1UH 400MA 70 MOHM SMD
Manufacturer :
TAIYO YUDEN
Product Category :
Fixed Inductors
Mounting Type :
Surface Mount
Tolerance :
±20%
Case Code (Metric) :
Type :
Wirewound
Core Material :
Ferrite
Frequency - Self Resonant :
100MHz
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Ratings :
AEC-Q200
DC Resistance (DCR) :
70mOhm
Package / Case :
0805 (2012 Metric)
Inductance :
1μH
HTS Code :
Factory Lead Time :
13 Weeks
Terminal Placement :
DUAL ENDED
ECCN Code :
EAR99
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Number of Functions :
1
Case Code (Imperial) :
Shape/Size Description :
RECTANGULAR PACKAGE
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Inductor Application :
RF INDUCTOR
Height :
1.25mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Mount :
Surface Mount
Height Seated (Max) :
0.057 1.45mm
Shielding :
No
Published :
Number of Terminations :
2
Max DC Current :
400mA
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Test Frequency :
7.96MHz
Current Rating :
400mA
Termination :
SMD/SMT
Series :
LB, R Type
Weight :
5.499807mg
Datasheets
LBR2012T1R0MV
TAIYO YUDEN LBR2012T1R0MV
LBR2012T1R0MV datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Taiyo Yuden stock available at
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD