LBC2518T6R8MV
Mfr.Part #
LBC2518T6R8MV
Description
FIXED IND 6.8UH 420MA 390MOHM SM
ROHS3 Compliant
Rated Current-Max :
0.42A
Tolerance :
±20%
Type :
Wirewound
Current Rating (Amps) :
420mA
Height Seated (Max) :
0.079 2.00mm
DC Resistance (DCR) :
390mOhm Max
Frequency - Self Resonant :
38MHz
Inductance :
6.8μH
Test Frequency :
7.96MHz
Size / Dimension :
0.098Lx0.071W 2.50mmx1.80mm
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Inductance Frequency - Test :
7.96MHz
Datasheets
LBC2518T6R8MV
TAIYO YUDEN LBC2518T6R8MV
LBC2518T6R8MV datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Taiyo Yuden stock available at
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD