LBC2518T6R8M
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
LBC2518T6R8M
Manufacturer
TAIYO YUDEN
Package / Case
1007 (2518 Metric)
Datasheet
Download
Description
FIXED IND 6.8UH 420MA 300MOHM SM
Manufacturer :
TAIYO YUDEN
Product Category :
Fixed Inductors
Tolerance :
±20%
Test Frequency :
7.96MHz
Lead Free :
Lead Free
Inductor Application :
RF INDUCTOR
Mount :
Surface Mount
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Terminal Placement :
DUAL ENDED
Pbfree Code :
yes
Package / Case :
1007 (2518 Metric)
ECCN Code :
EAR99
Number of Terminations :
2
Packing Method :
TAPE, EMBOSSED
HTS Code :
Shape/Size Description :
RECTANGULAR PACKAGE
Height :
1.8mm
Case Code (Imperial) :
Depth :
2mm
Type :
Wirewound
JESD-609 Code :
e3
Size / Dimension :
0.098Lx0.071W 2.50mmx1.80mm
Factory Lead Time :
13 Weeks
DC Current :
420mA
Height Seated (Max) :
0.079 2.00mm
Construction :
Chip
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Max DC Current :
420mA
Mounting Type :
Surface Mount
Frequency - Self Resonant :
38MHz
Case Code (Metric) :
Number of Functions :
1
Halogen Free :
Halogen Free
Core Material :
Ferrite
Radiation Hardening :
No
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Shielding :
Unshielded
Military Standard :
Not
Inductance :
6.8μH
Published :
Lead Pitch :
1.5mm
Series :
LB, C Type
Quality Factor-Min (at L-nom) :
5
Termination :
SMD/SMT
Special Feature :
DCR IS MEASURED AT 30% TOLERANCE
Operating Temperature :
-25°C~105°C
DC Resistance (DCR) :
300mOhm
Current Rating :
420mA
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Datasheets
LBC2518T6R8M
TAIYO YUDEN LBC2518T6R8M
LBC2518T6R8M datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Taiyo Yuden stock available at
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD