LBC2518T101K
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
LBC2518T101K
Manufacturer
TAIYO YUDEN
Package / Case
1007 (2518 Metric)
Datasheet
Download
Description
FIXED IND 100UH 125MA 3.7OHM SMD
Stock
162
In Stock :
162
Manufacturer :
TAIYO YUDEN
Product Category :
Fixed Inductors
ECCN Code :
EAR99
Size / Dimension :
0.098Lx0.071W 2.50mmx1.80mm
Military Standard :
Not
Height :
1.8mm
Packing Method :
TAPE, EMBOSSED
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Inductance :
100μH
Case Code (Imperial) :
1007
Number of Pins :
2
Frequency - Self Resonant :
9MHz
Test Frequency :
796kHz
Max DC Current :
125mA
Lead Free :
Lead Free
Radiation Hardening :
No
Pbfree Code :
yes
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Shielding :
Unshielded
Core Material :
Ferrite
Mounting Type :
Surface Mount
Special Feature :
DCR IS MEASURED AT 30% TOLERANCE
Height Seated (Max) :
0.079 2.00mm
DC Current :
125mA
Termination :
SMD/SMT
Shape/Size Description :
RECTANGULAR PACKAGE
Tolerance :
±10%
HTS Code :
Inductor Application :
RF INDUCTOR
Factory Lead Time :
13 Weeks
Depth :
2mm
Terminal Placement :
DUAL ENDED
Mount :
Surface Mount
Type :
Wirewound
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
DC Resistance (DCR) :
3.7Ohm
Number of Terminations :
2
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Package / Case :
1007 (2518 Metric)
Current Rating :
125mA
Resistance :
4.81Ohm
Case Code (Metric) :
2518
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Series :
LB, C Type
JESD-609 Code :
e3
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Construction :
Chip
Number of Functions :
1
Halogen Free :
Halogen Free
Datasheets
LBC2518T101K
TAIYO YUDEN LBC2518T101K
LBC2518T101K datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Taiyo Yuden stock available at
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD