LB Y87C-Q1R2-35-Z
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
LB Y87C-Q1R2-35-Z
Manufacturer
ams OSRAM
Package / Case
2-SMD, Flat Lead
Datasheet
Download
Description
LED BLUE CLEAR SMD R/A
Manufacturer :
ams OSRAM
Product Category :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
2 (1 Year)
Lens Color :
Colorless
Package / Case :
2-SMD, Flat Lead
Series :
Micro SIDELED®
Mounting Type :
Surface Mount, Right Angle
Lens Style :
Rectangle with Flat Top
Wavelength - Dominant :
470nm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Current - Test :
20mA
Configuration :
Standard
Color :
Blue
Lens Transparency :
Clear
Wavelength - Peak :
465nm
Voltage - Forward (Vf) (Typ) :
3.6V
Lens Size :
1.70mmx0.70mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Size / Dimension :
2.20mm Lx1.20mm W
Supplier Device Package :
SMD
Millicandela Rating :
125.5mcd
Height (Max) :
1.20mm
Viewing Angle :
120°
Datasheets
LB Y87C-Q1R2-35-Z
ams OSRAM LB Y87C-Q1R2-35-Z
Description: The Osram Opto LED Indication - Discrete LB Y87C-Q1R2-35-Z is a surface-mount LED with a blue light output. It has a 2.8mm round package and a clear lens.
Features: This LED has a luminous intensity of 35mcd and a viewing angle of 120°. It has a forward voltage of 3.2V and a forward current of 20mA. It is RoHS compliant and has a maximum operating temperature of 85°C.