LAN9514-JZX-TR
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
LAN9514-JZX-TR
Manufacturer
Microchip Technology
Package / Case
64-VFQFN Exposed Pad
Datasheet
Download
Description
IC USB 2.0 ETHER CTRLR 64QFN
Manufacturer :
Microchip Technology
Product Category :
Controllers
Number of Terminations :
64
uPs/uCs/Peripheral ICs Type :
SERIAL IO/COMMUNICATION CONTROLLER, LAN
Surface Mount :
yes
Voltage - Supply :
1.8V 3.3V
Standards :
USB 2.0, 10/100 Base-T/TX PHY
Supply Voltage :
3.3V
Pin Count :
64
DMA Support :
No
Factory Lead Time :
9 Weeks
JESD-609 Code :
e3
Power Supplies :
3.3 V
Screening Level :
COMMERCIAL
Supplier Device Package :
64-QFN (9x9)
Standard :
USB 2.0
Product Category :
USB Interface IC
Package Shape :
Square
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Number of Terminals :
Speed :
High Speed (HS)
Standard Supported :
IEEE 802.3/IEEE 802.3u
Maximum Operating Temperature :
+ 70 C
Microchip
Radiation Hardening :
No
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Auto-Negotiation :
yes
Temperature Grade :
COMMERCIAL
Category :
Single Chip
RoHS :
Details
Product Status :
Active
Series :
Product Type :
USB Interface IC
Supplier Package :
QFN
Bridge Type :
USB to 10/100 Ethernet
Number of Pins :
Terminal Form :
NO LEAD
Operating Supply Current :
288mA
Operating Temperature :
0°C~70°C
Package :
Tape and Reel (TR);Cut Tape (CT);Digi-Reel®;
Protocol :
Ethernet
Host Interface :
USB
Current - Supply :
288mA
MSL :
MSL 3 - 168 hours
Reach Compliance Code :
Compliant
Function :
Bridge, USB to Ethernet
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Terminal Position :
QUAD
HTS Code :
Communication Mode :
Full Duplex/Half Duplex
Max Power Dissipation :
951mW
Base Part Number :
LAN9514
JESD-30 Code :
S-PQCC-N64
Loopback Mode :
Internal
Published :
Package / Case :
64-VFQFN Exposed Pad
Type :
Hub Controller
Qualification Status :
Not Qualified
Brand :
Product :
USB Hubs
Mounting Style :
SMD/SMT
Data Rate :
10/100 Mbps
Mounting :
Surface Mount
Terminal Pitch :
0.5mm
Base Product Number :
LAN9514
Minimum Operating Temperature :
0 C
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - annealed
Interface :
USB
Operating Supply Voltage :
3.3V