LAL04TB5R6K
Mfr.Part #
LAL04TB5R6K
Description
FIXED IND 5.6UH 590MA 430MOHM TH
Operating Temperature :
-25°C~105°C
Core Material :
Ferrite
DC Resistance (DCR) :
430mOhm Max
Current Rating :
590mA
Tolerance :
±10%
Mount :
Through Hole
Terminal Shape :
Wire
Inductance :
5.6μH
Inductor Application :
RF INDUCTOR
Inductor Type :
GENERAL PURPOSE INDUCTOR
Size / Dimension :
0.157Diax0.386L 4.00mmx9.80mm
Rated Current-Max :
0.59A
Published :
Number of Functions :
1
Mounting Type :
Through Hole
Number of Terminations :
2
Frequency - Self Resonant :
48MHz
Q @ Freq :
70 @ 7.96MHz
Inductance Frequency - Test :
7.96MHz
Packaging :
Tray
Shape/Size Description :
TUBULAR PACKAGE
Test Frequency :
7.96MHz
Quality Factor-Min (at L-nom) :
70
Datasheets
LAL04TB5R6K
LAL04TB5R6K datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Taiyo Yuden stock available at
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD