LAL04TB560K
Mfr.Part #
LAL04TB560K
Description
FIXED IND 56UH 320MA 1.34 OHM TH
Packaging :
Tray
Inductor Application :
RF INDUCTOR
Q @ Freq :
40 @ 2.52MHz
Shape/Size Description :
TUBULAR PACKAGE
Inductance :
56μH
DC Resistance (DCR) :
1.34Ohm Max
RoHS Status :
RoHS Compliant
Core Material :
Ferrite
Size / Dimension :
0.157Diax0.386L 4.00mmx9.80mm
Test Frequency :
2.52MHz
Package / Case :
Axial
Number of Terminations :
2
Number of Functions :
1
Mount :
Through Hole
Inductor Type :
GENERAL PURPOSE INDUCTOR
Rated Current-Max :
0.32A
HTS Code :
Terminal Shape :
Wire
Tolerance :
±10%
Inductance Frequency - Test :
2.52MHz
Current Rating :
320mA
Quality Factor-Min (at L-nom) :
40
Frequency - Self Resonant :
6.2MHz
Operating Temperature :
-25°C~105°C
Datasheets
LAL04TB560K
LAL04TB560K datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Taiyo Yuden stock available at
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD