LAL02VD120K
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
LAL02VD120K
Manufacturer
TAIYO YUDEN
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
FIXED IND 12UH 150MA 2.5 OHM TH
Manufacturer :
TAIYO YUDEN
Product Category :
Fixed Inductors
Quality Factor-Min (at L-nom) :
40
Operating Temperature :
-25°C~105°C
Series :
LA, L Type
ECCN Code :
EAR99
Mount :
Through Hole
DC Resistance (DCR) :
2.5Ohm Max
Number of Terminations :
2
Current Rating :
150mA
RoHS Status :
RoHS Compliant
Tolerance :
±10%
Construction :
Cylindrical
Inductor Application :
RF INDUCTOR
Lead Free :
Lead Free
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Packing Method :
Ammo Pack
Package / Case :
Axial
Shielding :
Unshielded
Q @ Freq :
40 @ 2.52MHz
Diameter :
2.3mm
Halogen Free :
Halogen Free
Mounting Type :
Through Hole
Terminal Shape :
Wire
Max DC Current :
150mA
Published :
Size / Dimension :
0.091Diax0.134L 2.30mmx3.40mm
HTS Code :
Inductor Type :
GENERAL PURPOSE INDUCTOR
Inductance :
12μH
Q Factor :
40
Number of Functions :
1
Core Material :
Ferrite
Shape/Size Description :
TUBULAR PACKAGE
Packaging :
Tray
Test Frequency :
2.52MHz
Frequency - Self Resonant :
22MHz
Datasheets
LAL02VD120K
LAL02VD120K datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Taiyo Yuden stock available at
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD