LAL02VD101K
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
LAL02VD101K
Manufacturer
TAIYO YUDEN
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
FIXED IND 100UH 44MA 12 OHM TH
Manufacturer :
TAIYO YUDEN
Product Category :
Fixed Inductors
Shape/Size Description :
TUBULAR PACKAGE
Terminal Shape :
Wire
Inductor Application :
RF INDUCTOR
Size / Dimension :
0.091Diax0.134L 2.30mmx3.40mm
Max DC Current :
44mA
Construction :
Cylindrical
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
HTS Code :
Tolerance :
±10%
RoHS Status :
RoHS Compliant
Current Rating :
44mA
Halogen Free :
Halogen Free
Quality Factor-Min (at L-nom) :
40
Lead Free :
Lead Free
Inductor Type :
GENERAL PURPOSE INDUCTOR
DC Resistance (DCR) :
12Ohm Max
Diameter :
2.3mm
Q Factor :
40
Number of Functions :
1
Shielding :
Unshielded
Core Material :
Ferrite
Published :
Packing Method :
Ammo Pack
Package / Case :
Axial
Test Frequency :
2.52MHz
Mounting Type :
Through Hole
Mount :
Through Hole
Q @ Freq :
40 @ 2.52MHz
Inductance :
100μH
Number of Terminations :
2
ECCN Code :
EAR99
Operating Temperature :
-25°C~105°C
Frequency - Self Resonant :
9MHz
Packaging :
Tray
Series :
LA, L Type
Datasheets
LAL02VD101K
LAL02VD101K datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Taiyo Yuden stock available at
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD