LA1117AATB330
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
LA1117AATB330
Manufacturer
Diodes Incorporated
Package / Case
TO-243AA
Datasheet
Download
Description
IC REG LDO 1A 330V SOT89
Manufacturer :
Diodes Incorporated
Product Category :
Voltage Regulators - Linear
Series :
Current - Output :
1A
Output Configuration :
Positive
Voltage Dropout (Max) :
1.4V @ 1A
Product Status :
Obsolete
Number of Regulators :
1
Voltage - Output (Max) :
Package / Case :
TO-243AA
Voltage - Output (Min/Fixed) :
3.3V
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C (TJ)
Mounting Type :
Surface Mount
Output Type :
FIXED
Package :
Tape and Reel (TR)
Control Features :
Current Limit
Current - Quiescent (Iq) :
10 mA
PSRR :
70dB (120Hz)
Protection Features :
Over Current, Over Temperature, Transient Voltage
Voltage - Input (Max) :
18V
Supplier Device Package :
SOT-89-3
Datasheets
LA1117AATB330
Diodes Incorporated LA1117AATB330
[Voltage Regulators - Linear] Diodes Incorporated LA1117AATB330 Overview
Introducing the LA1117AATB330 from Diodes Incorporated, a leading name in the field of integrated circuits. This LDO (Low Dropout) voltage regulator offers unparalleled performance and reliability, making it the ideal choice for various electronic applications. With a maximum output current of 1A and an output voltage of 330V, this compact IC delivers stable power supply solutions for a wide range of devices.
LA1117AATB330 Features
  • Highly efficient LDO voltage regulator
  • Maximum output current: 1A
  • Output voltage: 330V