L79L15ACZ-AP
Mfr.Part #
L79L15ACZ-AP
Package / Case
TO-226-3, TO-92-3 (TO-226AA) (Formed Leads)
Description
IC REG LINEAR -15V 100MA TO92-3
ROHS3 Compliant
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Width :
3.94mm
Accuracy :
5 %
Length :
4.95mm
Package / Case :
Output Voltage 1 :
15V
Terminal Position :
BOTTOM
Height :
4.95mm
Min Input Voltage :
-23V
Output Voltage :
-15V
Max Output Current :
100mA
Voltage Tolerance-Max :
5%
Packing Method :
Ammo Pack
Number of Outputs :
1
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Output Voltage Accuracy :
5 %
Qualification Status :
Not Qualified
Quiescent Current :
6.5mA
Over Temperature, Short Circuit
Reach Compliance Code :
not_compliant
Dropout Voltage1-Nom :
1.7V
Operating Temperature :
0°C~125°C
Dropout Voltage :
1.7V
Packaging :
Tape and Box (TB)
PSRR :
39dB (120Hz)
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Current - Quiescent (Iq) :
6mA
Base Part Number :
L79L15
Datasheets
L79L15ACZ-AP
STMicroelectronics L79L15ACZ-AP
Fixed L79L15 PMIC 3 TO-226-3, TO-92-3 (TO-226AA) (Formed Leads)
L79L15ACZ-AP Overview
Tape & Box (TB) cases are used for delivery. The Liner regulator IC is packaged in TO-226-3, TO-92-3 (TO-226AA) (Formed Leads) case. On the Linear IC itself, there are 3 terminations. Fixed is the output type of the Voltage Regulator IC. As part of this electrical component, 1 regulators are implemented. Variations are made to the Through Hole operating temperature range by the Voltage Regulator IC. Default settings are set to 0°C~125°C degrees. There is a Negative configured as the output function for this IC regulator. There are a total of 3 pins on this board. There are 1 outputs total on this voltage regulator IC in order to ensure that prompt and sufficient performance is achieved. There is a dropout voltage of 10 volts on this IC regulator. Chips have 3 pins. For your information, the basic part number for this regulator IC is L79L15. AMMO PACK is the way in which the voltage regulator IC is packed. In order to meet the operation requirements, its maximal output current reaches 100mA. It operates in the 6.5mA Quiescent Current state.
L79L15ACZ-AP Features
1.7V dropout voltage