L78M12ACDT-TR
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
L78M12ACDT-TR
Manufacturer
STMicroelectronics
Package / Case
TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Datasheet
Download
Description
IC REG LINEAR 12V 500MA DPAK
Stock
536
In Stock :
536
Manufacturer :
STMicroelectronics
Product Category :
Voltage Regulators - Linear
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
30
Lead Free :
Lead Free
Package / Case :
Height :
2.4mm
Mounting Type :
Surface Mount
Base Part Number :
L78M12
JESD-609 Code :
e3
Voltage - Input (Max) :
35V
Mount :
Surface Mount
Terminal Pitch :
2.28mm
Radiation Hardening :
No
Width :
6.2mm
Length :
6.6mm
Number of Regulators :
1
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
JESD-30 Code :
R-PSSO-G2
Output Voltage 1 :
12V
Number of Functions :
1
Quiescent Current :
6mA
Accuracy :
2 %
PSRR :
55dB (120Hz)
Factory Lead Time :
24 Weeks
Number of Pins :
3
Terminal Position :
Single
ECCN Code :
EAR99
Dropout Voltage :
2V
Output Voltage Accuracy :
2 %
Terminal Form :
Gull wing
Output Type :
FIXED
Operating Temperature :
0°C~125°C
Protection Features :
Over Current, Over Temperature, Short Circuit
Number of Outputs :
Number of Terminations :
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Max Output Current :
500mA
Output Configuration :
Positive
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - annealed
Power Supply Rejection Ratio (PSRR) :
55dB
Weight :
1.799996g
Packing Method :
TR
Min Input Voltage :
14V
Dropout Voltage1-Nom :
2V
Min Output Voltage :
12V
Output Voltage :
12V
Voltage Tolerance-Max :
4%
Pin Count :
3
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Datasheets
L78M12ACDT-TR
STMicroelectronics L78M12ACDT-TR
Voltage Regulators - Linear STMicroelectronics L78M12ACDT-TR Overview
With a compact DPAK package and a maximum output current of 500mA, the L78M12ACDT-TR offers exceptional performance in a wide range of operating conditions. Its robust design and precise voltage regulation make it suitable for powering sensitive electronic components with minimal ripple and noise.
L78M12ACDT-TR Features
  • Integrated linear voltage regulator
  • Output voltage: 12V
  • Maximum output current: 500mA