L78L24ACZ-AP
Mfr.Part #
L78L24ACZ-AP
Package / Case
TO-226-3, TO-92-3 (TO-226AA) (Formed Leads)
Description
IC REG LINEAR 24V 100MA TO92-3
Output Voltage 1 :
24V
Number of Regulators :
1
Number of Pins :
3
Voltage - Input (Max) :
40V
Operating Temperature :
0°C~125°C
Package / Case :
JESD-609 Code :
e3
Height :
4.95mm
Mounting Type :
Through Hole
Max Output Current :
100mA
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 7 months ago)
Min Input Voltage :
26V
Packing Method :
Ammo Pack
Width :
3.94mm
Base Part Number :
L78L24
PSRR :
37dB (120Hz)
Quiescent Current :
6.5mA
Power Supply Rejection Ratio (PSRR) :
37dB
Voltage Tolerance-Max :
5%
Output Voltage :
24V
Min Output Voltage :
24V
Length :
4.95mm
Mount :
Through Hole
Packaging :
Tape and Box (TB)
Dropout Voltage :
1.7V
Output Voltage Accuracy :
4 %
Accuracy :
4 %
ECCN Code :
EAR99
Lead Free :
Lead Free
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Terminal Position :
BOTTOM
Dropout Voltage1-Nom :
1.7V
Factory Lead Time :
8 Weeks
Current - Quiescent (Iq) :
6mA
Datasheets
L78L24ACZ-AP
STMicroelectronics L78L24ACZ-AP
[Voltage Regulators - Linear] STMicroelectronics L78L24ACZ-AP Overview
With its TO923 package and 24V output voltage, this regulator is optimized for efficiency and space-saving, making it suitable for compact designs where board real estate is at a premium. Its low dropout voltage and excellent line and load regulation further enhance its versatility, enabling seamless integration into various circuits without compromising performance.
L78L24ACZ-AP Features
  • High reliability linear voltage regulator
  • Output voltage: 24V