L78L24ABD13TR
Mfr.Part #
L78L24ABD13TR
Package / Case
8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Description
IC REG LINEAR 24V 100MA 8SO
Voltage - Input (Max) :
40V
Current - Quiescent (Iq) :
6mA
Qualification Status :
Not Qualified
Terminal Form :
Gull wing
Terminal Finish :
Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au)
Input Voltage Absolute-Max :
40V
Number of Outputs :
1
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
30
Base Part Number :
L78L24
Output Voltage1-Max :
25.2V
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Number of Terminations :
8
JESD-609 Code :
e4
Voltage - Output (Min/Fixed) :
24V
Pin Count :
8
JESD-30 Code :
R-PDSO-G8
Reach Compliance Code :
Unknown
Width :
3.9mm
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Length :
4.9mm
Voltage Tolerance-Max :
5%
Output Voltage 1 :
24V
Package / Case :
8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Mounting Type :
Surface Mount
Current - Output :
100mA
Dropout Voltage1-Nom :
1.7V
Packing Method :
Tape and Reel
Surface Mount :
yes
Current - Supply (Max) :
6.5mA
Input Voltage (Min) :
27V
Number of Regulators :
Terminal Position :
Dual
PSRR :
37dB (120Hz)
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Output Voltage1-Min :
22.8V
Datasheets
L78L24ABD13TR
Introducing Voltage Regulators - Linear STMicroelectronics L78L24ABD13TR from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Base Part Number:L78L24, Number of Terminations:8, Package / Case:8-SOIC (0.154, 3.90mm Width), Mounting Type:Surface Mount, Operating Temperature:-40°C~125°C, L78L24ABD13TR pinout, L78L24ABD13TR datasheet PDF, L78L24ABD13TR amp .Beyond Voltage Regulators - Linear STMicroelectronics L78L24ABD13TR ,we also offer ZXTR2105F-7, TPS7A2050PDBVR, RP130K501D-TR, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
STMicroelectronics L78L24ABD13TR
[Voltage Regulators - Linear] STMicroelectronics L78L24ABD13TR Overview
With its compact 8SO package and robust design, the L78L24ABD13TR ensures consistent output voltage of 24V with a maximum current rating of 100mA. Whether you're designing industrial equipment, automotive electronics, or consumer devices, this regulator delivers the power supply stability needed to optimize performance and reliability.
L78L24ABD13TR Features
  • Stable and reliable voltage regulation
  • Compact 8SO package for space-constrained applications
  • Maximum output voltage of 24V
  • Maximum output current of 100mA