L78L15ACZ
Mfr.Part #
L78L15ACZ
Package / Case
TO-226-3, TO-92-3 (TO-226AA)
Description
IC REG LINEAR 15V 100MA TO92-3
Operating Temperature :
0°C~125°C
Current - Quiescent (Iq) :
6mA
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Mounting Type :
Through Hole
Number of Outputs :
1
Number of Pins :
Packing Method :
Tube
Quiescent Current :
6.5mA
Min Output Voltage :
15V
Height :
4.95mm
Mount :
Through Hole
Width :
3.94mm
Weight :
4.535924g
Factory Lead Time :
8 Weeks
REACH SVHC :
No SVHC
Voltage - Input (Max) :
35V
Max Output Current :
100mA
Terminal Position :
BOTTOM
Package / Case :
TO-226-3, TO-92-3 (TO-226AA)
PSRR :
39dB (120Hz)
Base Part Number :
L78L15
Length :
4.95mm
Output Voltage :
15V
Output Voltage Accuracy :
4 %
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Tolerance :
10%
Output Type :
FIXED
Lead Free :
Lead Free
Accuracy :
4 %
Packaging :
Bulk
Min Input Voltage :
17V
Output Voltage 1 :
15V
Power Supply Rejection Ratio (PSRR) :
39dB
Number of Functions :
Max Output Voltage :
15V
Dropout Voltage :
1.7V