L78L15ACUTR
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
L78L15ACUTR
Manufacturer
STMicroelectronics
Package / Case
TO-243AA
Datasheet
Download
Description
IC REG LINEAR 15V 100MA SOT89-3
Manufacturer :
STMicroelectronics
Product Category :
Voltage Regulators - Linear
JESD-609 Code :
e3
PSRR :
39dB (120Hz)
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
30
Factory Lead Time :
10 Weeks
Operating Temperature :
0°C~125°C
Power Supply Rejection Ratio (PSRR) :
39dB
Length :
4.6mm
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Output Type :
FIXED
Lead Free :
Lead Free
Accuracy :
4 %
Number of Pins :
3
Protection Features :
Over Current, Over Temperature, Short Circuit
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Number of Functions :
1
Output Configuration :
Positive
Terminal Form :
Flat
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 7 months ago)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Min Input Voltage :
17V
Number of Terminations :
3
Voltage Tolerance-Max :
5%
Packing Method :
Tape and Reel
Number of Regulators :
1
Pin Count :
Mounting Type :
Surface Mount
Mount :
Surface Mount
Dropout Voltage :
1.7V
Height :
1.6mm
Voltage - Input (Max) :
35V
Package / Case :
TO-243AA
Min Output Voltage :
15V
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Radiation Hardening :
No
Quiescent Current :
6.5mA
Current - Quiescent (Iq) :
6mA
Max Output Current :
100mA
Dropout Voltage1-Nom :
1.7V
Output Voltage 1 :
15V
ECCN Code :
EAR99
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Output Voltage :
15V
Base Part Number :
L78L15
Terminal Position :
Single
Width :
2.6mm
Output Voltage Accuracy :
4 %
Number of Outputs :
Datasheets
L78L15ACUTR
STMicroelectronics L78L15ACUTR
Voltage Regulators - Linear STMicroelectronics L78L15ACUTR Overview
The Voltage Regulators - Linear STMicroelectronics L78L15ACUTR is a cutting-edge linear voltage regulator, expertly designed to ensure reliable and stable 15V output from a wider input voltage range. Manufactured by STMicroelectronics, this regulator is encapsulated in a compact SOT-89-3 package, making it an ideal choice for applications where space is at a premium but performance cannot be compromised. The L78L15ACUTR is engineered to deliver up to 100mA of output current, ensuring efficient performance in a variety of electronic devices. Its robust design includes thermal overload protection and short-circuit protection, enhancing the durability and longevity of the device it powers.
L78L15ACUTR Features
  • Output Voltage: 15V
  • Output Current: 100mA