L78L15ABZ
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
L78L15ABZ
Manufacturer
STMicroelectronics
Package / Case
TO-226-3, TO-92-3 (TO-226AA)
Datasheet
Download
Description
IC REG LINEAR 15V 100MA TO92-3
Manufacturer :
STMicroelectronics
Product Category :
Voltage Regulators - Linear
Min Input Voltage :
35V
Current - Supply (Max) :
6.5mA
Dropout Voltage :
1.7V
Length :
4.95mm
Number of Terminations :
3
Lead Free :
Lead Free
Radiation Hardening :
No
JESD-609 Code :
e3
Output Voltage 1 :
15V
Number of Regulators :
1
Width :
3.94mm
Packaging :
Bulk
Current - Quiescent (Iq) :
6mA
ECCN Code :
EAR99
Output Voltage :
15V
Mount :
Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Mounting Type :
Through Hole
Terminal Position :
BOTTOM
Pin Count :
3
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Output Type :
FIXED
PSRR :
39dB (120Hz)
Packing Method :
Tube
Voltage Tolerance-Max :
5%
Number of Outputs :
1
Dropout Voltage1-Nom :
1.7V
Package / Case :
TO-226-3, TO-92-3 (TO-226AA)
Quiescent Current :
6.5mA
Base Part Number :
L78L15
Output Configuration :
Positive
Number of Pins :
Max Output Current :
100mA
Voltage - Input (Max) :
35V
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Height :
4.95mm
Protection Features :
Over Current, Over Temperature, Short Circuit
Number of Functions :
Datasheets
L78L15ABZ
STMicroelectronics L78L15ABZ
Fixed L78L15 PMIC 3 TO-226-3, TO-92-3 (TO-226AA)
L78L15ABZ Overview
A Bulk case is used to deliver this IC regulator. This voltage regulator IC comes in a TO-226-3, TO-92-3 (TO-226AA) case. On the regulater IC chip, there are a total of 3 terminations. Output type Fixed. This component features 1 Voltage regulators. As a result of the Linear Voltage Regulator's design, the operating temperature of Through Hole can be adjusted within a specified range. There is a temperature range of -40°C~125°C degrees during operation of the IC regulator. There is a configuration in this voltage regulator IC that specifies that its output function is Positive. A total of 3 pins can be found on the board. In order to deliver prompt, sufficient and reliable performance, this regulator IC has 1 outputs in total. A dropout voltage of 10 volts can be obtained from this voltage regulator IC. There are 3 pins on the chip. As an FYI, this IC voltage regulator has the basic part number L78L15. As you can see from the picture, the regulator IC is packed in a certain way. Taking into account the operation requirements, the maximum output current of the IC voltage regulator reaches 100mA. It operates in the 6.5mA Quiescent Current state.
L78L15ABZ Features
1.7V dropout voltage