L77TWC13W6SP2SY
Mfr.Part #
L77TWC13W6SP2SY
Description
CONN D-SUB RCPT 13P PNL MNT SLDR
Mounting Type :
Panel Mount, Through Hole
MIL Conformance :
yes
Receptacle, Female Sockets
Empty Shell :
No
Contact Plating :
Nickel
Number of Pins :
13
Packaging :
Tray
Number of Positions :
13 (7 + 6 Power)
JESD-609 Code :
e3
Filter Feature :
No
Pbfree Code :
yes
Mount :
Through Hole
HTS Code :
Termination :
Solder
TW
Mixed Contacts :
Shell Size, Connector Layout :
4 DC C - 13W6
Total Number of Contacts :
13
Factory Lead Time :
6 Weeks
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Shell Finish :
Tin
DIN Conformance :
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
IEC Conformance :
Voltage - Rated :
300V
Dielectric Material :
Thermoplastic
Published :
Connector Style :
D-Sub, Combo
Reach Compliance Code :
Unknown
Contact Type :
Signal and Power
Steel, Tin Plated
Insulation Material :
POLYETHYLENE
ECCN Code :
EAR99
Contact Finish Thickness :
16.0μin 0.41μm
Orientation :
Straight
Current Rating :
7.5A
Contact Material :
Bronze
Option :
GENERAL PURPOSE
Datasheets
L77TWC13W6SP2SY
Introducing D-Sub Connector Assemblies Amphenol Communications Solutions L77TWC13W6SP2SY from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Panel Mount, Through Hole, Number of Pins:13, Operating Temperature:-55°C~155°C, L77TWC13W6SP2SY pinout, L77TWC13W6SP2SY datasheet PDF, L77TWC13W6SP2SY amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies Amphenol Communications Solutions L77TWC13W6SP2SY ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
L77TWC13W6SP2SY Overview
Packaging is Receptacle, Female Sockets.This device has a Panel Mount, Through Hole mounting type.An orange Tray case is used to package the product.Specifically, it is one of the products in the TW Series.There are 13 pins on the device.There is a mounting hole at Through Hole.Devices operate at -55°C~155°C operating temperatures.
L77TWC13W6SP2SY Features
TW series
L77TWC13W6SP2SY Applications
There are a lot of Amphenol ICC (Commercial Products)
L77TWC13W6SP2SY D-Sub Connectors applications.
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
  • CnC Tech
    CONN D-SUB RCPT 25POS IDC
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP