L77TWC13W6SMP2SVRM6
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
L77TWC13W6SMP2SVRM6
Manufacturer
Amphenol Communications Solutions
Description
CONN D-SUB RCPT 13POS R/A SLDR
Manufacturer :
Product Category :
D-Sub Connector Assemblies
Contact Type :
Signal and Power
Color :
Black
Mounting Type :
Panel Mount, Through Hole, Right Angle
Housing Material :
Thermoplastic
Contact Finish :
Gold
Number of Rows :
2
Contact Form :
Machined
Feature :
Board Lock, Mounting Brackets
Termination :
Solder
Number of Pins :
13
Min Operating Temperature :
-55°C
Dielectric Material :
Thermoplastic
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Contact Material :
Bronze
Current Rating :
7.5A
Packaging :
Tray
Current Rating (Amps) :
7.5A
Factory Lead Time :
11 Weeks
Voltage - Rated :
300V
Flange Feature :
Housing/Shell (Unthreaded)
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Connector Style :
D-Sub, Combo
Number of Positions :
13 (7 + 6 Power)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Contact Plating :
Nickel
Shell Size, Connector Layout :
4 DC C - 13W6
Series :
TW
Mount :
Through Hole
Max Operating Temperature :
155°C
Backset Spacing :
0.319 (8.10mm)
RoHS Status :
RoHS Compliant
Contact Finish Thickness :
16.0μin 0.41μm
Shell Material, Finish :
Steel, Tin Plated
Introducing D-Sub Connector Assemblies Amphenol Communications Solutions L77TWC13W6SMP2SVRM6 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Panel Mount, Through Hole, Right Angle, Number of Pins:13, Operating Temperature:-55°C~155°C, L77TWC13W6SMP2SVRM6 pinout, L77TWC13W6SMP2SVRM6 datasheet PDF, L77TWC13W6SMP2SVRM6 amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies Amphenol Communications Solutions L77TWC13W6SMP2SVRM6 ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
L77TWC13W6SMP2SVRM6 Overview
A Receptacle, Female Sockets package is included with it.Panel Mount, Through Hole, Right Angle indicates that the device is mounted.An Tray case is utilized for packaging the product.The product is a part of the TW Series.It is equipped with 13 pins.Use it below 155°C.A minimum temperature of -55°C must be maintained for the operation of this device.In many ways, Board Lock, Mounting Brackets makes it more powerful.By Through Hole, the part is mounted.Operating temperature is set to -55°C~155°C.
L77TWC13W6SMP2SVRM6 Features
TW series
L77TWC13W6SMP2SVRM6 Applications
There are a lot of Amphenol ICC (Commercial Products)
L77TWC13W6SMP2SVRM6 D-Sub Connectors applications.
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CnC Tech
    CONN D-SUB RCPT 25POS IDC
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP