L77TWB17W2SMP3SVRM6
Mfr.Part #
L77TWB17W2SMP3SVRM6
Description
CONN D-SUB RCPT 17POS R/A SLDR
D-Sub Connector Assemblies
Backset Spacing :
0.319 (8.10mm)
D-Sub, Combo
Max Operating Temperature :
155°C
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Mount :
Through Hole
Series :
TW
Min Operating Temperature :
-55°C
Housing Material :
Thermoplastic
Feature :
Board Lock, Mounting Brackets
Shell Size, Connector Layout :
3 DB B - 17W2
Number of Pins :
17
Contact Type :
Signal and Power
Factory Lead Time :
11 Weeks
Current Rating (Amps) :
7.5A
Mounting Type :
Panel Mount, Through Hole, Right Angle
Termination :
Solder
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Contact Material :
Bronze
Flange Feature :
Housing/Shell (Unthreaded)
Number of Positions :
17 (15 + 2 Power)
Packaging :
Tray
Voltage - Rated :
300V
Current Rating :
7.5A
Introducing D-Sub Connector Assemblies Amphenol Communications Solutions L77TWB17W2SMP3SVRM6 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-55°C~155°C, Number of Pins:17, Mounting Type:Panel Mount, Through Hole, Right Angle, L77TWB17W2SMP3SVRM6 pinout, L77TWB17W2SMP3SVRM6 datasheet PDF, L77TWB17W2SMP3SVRM6 amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies Amphenol Communications Solutions L77TWB17W2SMP3SVRM6 ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
L77TWB17W2SMP3SVRM6 Overview
It comes in Receptacle, Female Sockets packaging.There is a mounting type of Panel Mount, Through Hole, Right Angle for this device.It is necessary to use a Tray case for packaging the product.This product is part of the TW Series.Devices with 17 pins are available.You should use it when it's below 155°C.A minimum temperature of -55°C is required for the operation of this device.In many ways, its Board Lock, Mounting Brackets feature makes it more powerful.Through Hole is used to mount the part.In this case, the device operates at -55°C~155°C Operating Temperature.
L77TWB17W2SMP3SVRM6 Features
TW series
L77TWB17W2SMP3SVRM6 Applications
There are a lot of Amphenol ICC (Commercial Products)
L77TWB17W2SMP3SVRM6 D-Sub Connectors applications.
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • CnC Tech
    CONN D-SUB RCPT 25POS IDC
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP