L77TWB17W2S4F
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
L77TWB17W2S4F
Manufacturer
Amphenol Communications Solutions
Description
CONN D-SUB RCPT 17POS PNL MNT
Manufacturer :
Product Category :
D-Sub Connector Assemblies
Factory Lead Time :
11 Weeks
Color :
Black
Termination :
Solder Cup
Contact Material :
Bronze
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Orientation :
Straight
Contact Plating :
Nickel
Number of Positions :
17 (15 + 2 Coax or Power)
Contact Finish :
Gold
Mounting Type :
Panel Mount
Contact Type :
Signal and Coax or Power (Not Included)
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Contact Finish Thickness :
16.0μin 0.41μm
Voltage - Rated :
300V
Current Rating :
7.5A
Shell Material, Finish :
Steel, Tin Plated
Shell Size, Connector Layout :
3 DB B - 17W2
Dielectric Material :
Thermoplastic
Published :
Series :
TW
Packaging :
Bulk
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Connector Style :
D-Sub, Combo
Number of Rows :
2
Mount :
Free Hanging, Panel
Flange Feature :
Mating Side, Female Screwlock (4-40)
Reach Compliance Code :
Unknown
Contact Form :
Machined
RoHS Status :
RoHS Compliant
Datasheets
L77TWB17W2S4F
Introducing D-Sub Connector Assemblies Amphenol Communications Solutions L77TWB17W2S4F from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Panel Mount, Operating Temperature:-55°C~155°C, L77TWB17W2S4F pinout, L77TWB17W2S4F datasheet PDF, L77TWB17W2S4F amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies Amphenol Communications Solutions L77TWB17W2S4F ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
L77TWB17W2S4F Overview
L77TWB17W2S4F Features
TW series
L77TWB17W2S4F Applications
There are a lot of Amphenol ICC (Commercial Products)
L77TWB17W2S4F D-Sub Connectors applications.
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
  • Refrigeration control
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CnC Tech
    CONN D-SUB RCPT 25POS IDC
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP