L77SDC37S1ACH4R
Mfr.Part #
L77SDC37S1ACH4R
Description
CONN D-SUB RCPT 37POS R/A SLDR
Thermoplastic, Glass Filled
Contact Plating :
1 (Unlimited)
Max Operating Temperature :
155°C
Contact Finish Thickness :
Flash
Min Operating Temperature :
-55°C
Factory Lead Time :
6 Weeks
Series :
SD
Current Rating :
5A
Shell Size, Connector Layout :
4 DC C
Number of Positions :
37
Published :
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Contact Material :
Phosphor Bronze
Orientation :
RIGHT ANGLE
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Black
Current Rating (Amps) :
5A
Pitch :
2.76mm
Mounting Type :
Through Hole, Right Angle
Voltage - Rated :
250V
Feature :
Board Lock
Flange Feature :
Board Side (4-40)
Backset Spacing :
0.406 (10.30mm)
Contact Form :
Stamped
Contact Finish :
Gold
Datasheets
L77SDC37S1ACH4R
Introducing D-Sub Connector Assemblies Amphenol Communications Solutions L77SDC37S1ACH4R from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-55°C~125°C, Mounting Type:Through Hole, Right Angle, L77SDC37S1ACH4R pinout, L77SDC37S1ACH4R datasheet PDF, L77SDC37S1ACH4R amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies Amphenol Communications Solutions L77SDC37S1ACH4R ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
L77SDC37S1ACH4R Overview
L77SDC37S1ACH4R Features
SD series
L77SDC37S1ACH4R Applications
There are a lot of Amphenol ICC (Commercial Products)
L77SDC37S1ACH4R D-Sub Connectors applications.
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
  • CnC Tech
    CONN D-SUB RCPT 25POS IDC
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP