L77HDE15SD1CO4RC309F
Mfr.Part #
L77HDE15SD1CO4RC309F
Description
CONN D-SUB HD RCPT 15P R/A SLDR
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Current Rating :
3A
Flange Feature :
Board Side (4-40)
Housing Material :
Glass
Backset Spacing :
0.350 (8.89mm)
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Contact Plating :
Contact Material :
Phosphor Bronze
Contact Form :
Stamped
Shell Size, Connector Layout :
1 DE E High Density
Contact Finish Thickness :
30.0μin 0.76μm
Min Operating Temperature :
-55°C
Series :
HD
Connector Style :
D-Sub, High Density
Number of Pins :
15
Number of Positions :
15
Feature :
Board Lock
Voltage - Rated :
250V
Factory Lead Time :
7 Weeks
Max Operating Temperature :
155°C
Mounting Type :
Through Hole, Right Angle
RoHS Status :
RoHS Compliant
Current Rating (Amps) :
3A
Number of Rows :
3
Introducing D-Sub Connector Assemblies Amphenol Communications Solutions L77HDE15SD1CO4RC309F from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-55°C~155°C, Number of Pins:15, Mounting Type:Through Hole, Right Angle, L77HDE15SD1CO4RC309F pinout, L77HDE15SD1CO4RC309F datasheet PDF, L77HDE15SD1CO4RC309F amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies Amphenol Communications Solutions L77HDE15SD1CO4RC309F ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
L77HDE15SD1CO4RC309F Overview
Packaging is Receptacle, Female Sockets.This device has a Through Hole, Right Angle mounting type.An orange Tray case is used to package the product.Specifically, it is one of the products in the HD Series.There are 15 pins on the device.If the temperature is below 155°C, it's best to use it.-55°C is the minimum temperature for this device.Several benefits come from the Board Lock feature.There is a mounting hole at Through Hole.Devices operate at -55°C~155°C operating temperatures.
L77HDE15SD1CO4RC309F Features
HD series
L77HDE15SD1CO4RC309F Applications
There are a lot of Amphenol ICC (Commercial Products)
L77HDE15SD1CO4RC309F D-Sub Connectors applications.
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
  • CnC Tech
    CONN D-SUB RCPT 25POS IDC
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP