L77DC37SV
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
L77DC37SV
Manufacturer
Amphenol Communications Solutions
Description
CONN D-SUB RCPT 37POS VERT SLDR
Manufacturer :
Product Category :
D-Sub Connector Assemblies
Flange Feature :
Housing/Shell (Unthreaded)
Filter Feature :
No
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Dielectric Material :
Thermoplastic, Glass Filled
Factory Lead Time :
6 Weeks
Published :
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Termination :
Solder
IEC Conformance :
No
MIL Conformance :
Contact Form :
Machined
Number of Positions :
37
Connector Style :
D-Sub
Total Number of Contacts :
37
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Color :
Black
Series :
D
Option :
GENERAL PURPOSE
Contact Type :
Signal
Reach Compliance Code :
Unknown
Contact Finish Thickness :
8.00μin 0.203μm
Mount :
Through Hole
Shell Size, Connector Layout :
4 DC C
Shell Material, Finish :
Steel, Tin Plated
Voltage - Rated :
300V
Contact Finish :
Gold
Mounting Type :
Through Hole
UL Flammability Code :
94V-0
Packaging :
Tray
Contact Material :
Brass
Orientation :
Straight
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Housing Material :
Glass
RoHS Status :
RoHS Compliant
Empty Shell :
Mixed Contacts :
DIN Conformance :
Current Rating :
7.5A
Number of Rows :
2
Pitch :
2.76mm
Approval Agency :
UL
Datasheets
L77DC37SV
Introducing D-Sub Connector Assemblies Amphenol Communications Solutions L77DC37SV from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-55°C~125°C, Mounting Type:Through Hole, L77DC37SV pinout, L77DC37SV datasheet PDF, L77DC37SV amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies Amphenol Communications Solutions L77DC37SV ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
L77DC37SV Overview
L77DC37SV Features
D series
L77DC37SV Applications
There are a lot of Amphenol ICC (Commercial Products)
L77DC37SV D-Sub Connectors applications.
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
  • Refrigeration control
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CnC Tech
    CONN D-SUB RCPT 25POS IDC
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP