L777TWCK27W2PB110
Mfr.Part #
L777TWCK27W2PB110
Description
CONN DSUB PLUG 27POS STR SLD CUP
Product Category :
D-Sub Connector Assemblies
Max Operating Temperature :
155°C
Housing Material :
Thermoplastic
Factory Lead Time :
11 Weeks
Feature :
Grounding Indents
Series :
TW
RoHS Status :
RoHS Compliant
Contact Type :
Signal and Power
Voltage - Rated :
300V
Dielectric Material :
Thermoplastic
Contact Material :
Brass
Contact Plating :
Nickel
Contact Finish Thickness :
Flash
Contact Form :
Machined
Mount :
Free Hanging
Current Rating (Amps) :
7.5A
Packaging :
Tray
Number of Rows :
2
Shell Material, Finish :
Steel, Tin Plated
Min Operating Temperature :
-55°C
Contact Finish :
Gold
Current Rating :
7.5A
Number of Positions :
27 (25 + 2 Power)
Connector Style :
D-Sub, Combo
Color :
Black
Connector Type :
Plug, Male Pins
Number of Pins :
27
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Shell Size, Connector Layout :
4 DC C - 27W2
Termination :
Solder
Datasheets
L777TWCK27W2PB110
Introducing D-Sub Connector Assemblies Amphenol Communications Solutions L777TWCK27W2PB110 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Number of Pins:27, Operating Temperature:-55°C~155°C, L777TWCK27W2PB110 pinout, L777TWCK27W2PB110 datasheet PDF, L777TWCK27W2PB110 amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies Amphenol Communications Solutions L777TWCK27W2PB110 ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
L777TWCK27W2PB110 Overview
The connector type Plug, Male Pins refers to the connector type.In order to package the product, a Tray case is used.It belongs to the TW Series of products.The device is equipped with 27 pins.It's best to use it when the temperature is below 155°C.This device must operate at a minimum temperature of -55°C.Its Grounding Indents feature renders it more powerful in many ways.The part is mounted by Free Hanging.The device runs in -55°C~155°C Operating Temperature.
L777TWCK27W2PB110 Features
TW series
L777TWCK27W2PB110 Applications
There are a lot of Amphenol ICC (Commercial Products)
L777TWCK27W2PB110 D-Sub Connectors applications.
  • Industrial Automation
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
Catalog related products
  • CnC Tech
    CONN D-SUB RCPT 25POS IDC
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP