L777TWB21W1PHCSVA218
Mfr.Part #
L777TWB21W1PHCSVA218
Description
CONN D-SUB PLUG 21POS R/A SLDR
Product Category :
D-Sub Connector Assemblies
Series :
TW
Connector Type :
Plug, Male Pins
RoHS Status :
RoHS Compliant
Min Operating Temperature :
-55°C
Factory Lead Time :
6 Weeks
Contact Material :
Brass
Contact Finish :
Gold
Mounting Type :
Panel Mount, Through Hole, Right Angle
Voltage - Rated :
300V
Housing Material :
Thermoplastic
Feature :
Grounding Indents
Number of Rows :
2
Contact Type :
Coax and Signal
Contact Finish Thickness :
30.0μin 0.76μm
Shell Material, Finish :
Steel, Tin Plated
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mount :
Through Hole
Shell Size, Connector Layout :
3 DB B - 21W1
Contact Plating :
Nickel
Color :
Black
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Number of Positions :
21 (20 + 1 Coax)
Backset Spacing :
0.406 (10.30mm)
Contact Form :
Machined
Number of Pins :
21
Termination :
Solder
Flange Feature :
Housing/Shell (Unthreaded)
Connector Style :
D-Sub, Combo
Dielectric Material :
Thermoplastic
Max Operating Temperature :
155°C
Packaging :
Tray
Introducing D-Sub Connector Assemblies Amphenol Communications Solutions L777TWB21W1PHCSVA218 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Panel Mount, Through Hole, Right Angle, Operating Temperature:-55°C~155°C, Number of Pins:21, L777TWB21W1PHCSVA218 pinout, L777TWB21W1PHCSVA218 datasheet PDF, L777TWB21W1PHCSVA218 amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies Amphenol Communications Solutions L777TWB21W1PHCSVA218 ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
L777TWB21W1PHCSVA218 Overview
Packaging is Plug, Male Pins.This device has a Panel Mount, Through Hole, Right Angle mounting type.An orange Tray case is used to package the product.Specifically, it is one of the products in the TW Series.There are 21 pins on the device.If the temperature is below 155°C, it's best to use it.-55°C is the minimum temperature for this device.Several benefits come from the Grounding Indents feature.There is a mounting hole at Through Hole.Devices operate at -55°C~155°C operating temperatures.
L777TWB21W1PHCSVA218 Features
TW series
L777TWB21W1PHCSVA218 Applications
There are a lot of Amphenol ICC (Commercial Products)
L777TWB21W1PHCSVA218 D-Sub Connectors applications.
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
Catalog related products
  • CnC Tech
    CONN D-SUB RCPT 25POS IDC
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP