L777SDB25PA4CH4R
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
L777SDB25PA4CH4R
Manufacturer
Amphenol Communications Solutions
Description
CONN D-SUB PLUG 25POS R/A SLDR
Manufacturer :
Product Category :
D-Sub Connector Assemblies
MIL Conformance :
yes
Orientation :
RIGHT ANGLE
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Voltage - Rated :
250V
Shell Size, Connector Layout :
3 DB B
Contact Finish :
Gold
Termination :
Solder
Mixed Contacts :
No
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Contact Type :
Signal
Color :
Black
Contact Form :
Stamped
Flange Feature :
Board Side (4-40)
Connector Type :
Plug, Male Pins
Series :
SD
Number of Rows :
2
RoHS Status :
RoHS Compliant
Number of Positions :
25
Mounting Type :
Through Hole, Right Angle
Empty Shell :
No
IEC Conformance :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Filter Feature :
Packaging :
Tray
Connector Style :
D-Sub
Mount :
Through Hole
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Current Rating :
5A
Contact Material :
Brass
Housing Material :
Glass
DIN Conformance :
JESD-609 Code :
e3
Shell Material, Finish :
Steel, Tin Plated
Contact Finish Thickness :
15.0μin 0.38μm
Backset Spacing :
0.318 (8.08mm)
Option :
GENERAL PURPOSE
Pbfree Code :
yes
Shell Finish :
Tin
Dielectric Material :
Thermoplastic, Glass Filled
Factory Lead Time :
6 Weeks
Feature :
Board Lock, Grounding Indents
Pitch :
2.76mm
Published :
Total Number of Contacts :
25
UL Flammability Code :
94V-0
Datasheets
L777SDB25PA4CH4R
Introducing D-Sub Connector Assemblies Amphenol Communications Solutions L777SDB25PA4CH4R from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Through Hole, Right Angle, Operating Temperature:-55°C~125°C, L777SDB25PA4CH4R pinout, L777SDB25PA4CH4R datasheet PDF, L777SDB25PA4CH4R amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies Amphenol Communications Solutions L777SDB25PA4CH4R ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
L777SDB25PA4CH4R Overview
L777SDB25PA4CH4R Features
SD series
L777SDB25PA4CH4R Applications
There are a lot of Amphenol ICC (Commercial Products)
L777SDB25PA4CH4R D-Sub Connectors applications.
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CnC Tech
    CONN D-SUB RCPT 25POS IDC
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP