L777SDAH15P
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
L777SDAH15P
Manufacturer
Amphenol Communications Solutions
Description
CONN D-SUB PLUG 15POS SLDR CUP
Manufacturer :
Product Category :
D-Sub Connector Assemblies
Orientation :
Straight
Voltage - Rated :
250V
Shell Size, Connector Layout :
2 DA A
Dielectric Material :
Thermoplastic, Glass Filled
Contact Finish :
Gold
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Flange Feature :
Cable Side (4-40)
Contact Finish Thickness :
15.0μin 0.38μm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Mount :
Free Hanging, Panel
Housing Material :
Glass
Series :
SD
Contact Type :
Signal
Feature :
Grounding Indents
Number of Rows :
2
Number of Positions :
15
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Contact Form :
Stamped
Pitch :
2.74mm
Shell Material, Finish :
Steel, Tin Plated
Reach Compliance Code :
Unknown
Color :
Black
Packaging :
Tray
Current Rating :
5A
Factory Lead Time :
6 Weeks
Connector Type :
Plug, Male Pins
Gender :
Male
Contact Material :
Brass
Termination :
Solder Cup
RoHS Status :
RoHS Compliant
Connector Style :
D-Sub
Datasheets
L777SDAH15P
Introducing D-Sub Connector Assemblies Amphenol Communications Solutions L777SDAH15P from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Free Hanging (In-Line), Operating Temperature:-55°C~125°C, L777SDAH15P pinout, L777SDAH15P datasheet PDF, L777SDAH15P amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies Amphenol Communications Solutions L777SDAH15P ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
L777SDAH15P Overview
L777SDAH15P Features
SD series
L777SDAH15P Applications
There are a lot of Amphenol ICC (Commercial Products)
L777SDAH15P D-Sub Connectors applications.
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CnC Tech
    CONN D-SUB RCPT 25POS IDC
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP