L777RRCG37P
Mfr.Part #
L777RRCG37P
Description
CONN D-SUB HOUSING PLUG 37POS
Factory Lead Time :
6 Weeks
Contact Finish - Mating :
NOT SPECIFIED
Min Operating Temperature :
-55°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Option :
GENERAL PURPOSE
IEC Conformance :
No
Reach Compliance Code :
Unknown
MIL Conformance :
yes
Additional Feature :
STANDARD: MIL-C-24308
DIN Conformance :
No
Shell Material :
Steel
Connector Type :
D SUBMINIATURE CONNECTOR
Pbfree Code :
yes
Mounting Type :
Panel
Contact Material :
NOT SPECIFIED
Total Number of Contacts :
37
Empty Shell :
Shell Size :
4/C
Termination Type :
Crimp
Contact Gender :
Male
Mixed Contacts :
Filter Feature :
Max Operating Temperature :
125°C
RoHS Status :
RoHS Compliant
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Shell Finish :
Tin
Body/Shell Style :
PLUG
UL Flammability Code :
94V-0
Insulation Material :
GLASS FILLED THREMOPLASTIC
Datasheets
L777RRCG37P
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN D-SUB HOUSING PLUG 9POS
    CONN D-SUB HOUSING PLUG 9POS
    CONN D-SUB HOUSING RCPT 9POS
    CONN D-SUB HOUSING RCPT 9POS
    CONN D-SUB HD HOUSING RCPT 15POS