L777RRC37PVF
Mfr.Part #
L777RRC37PVF
Description
CONN D-SUB HOUSING PLUG 37POS
Stock
40
In Stock :
40
D-Sub, D-Shaped Connector Housings
Pitch :
2.77mm
Factory Lead Time :
5 Weeks
Max Operating Temperature :
125°C
Length :
69.32mm
Number of Rows :
2
Min Operating Temperature :
-55°C
Max Current Rating :
5A
Depth :
16.8mm
Wire Gauge (Max) :
28 AWG
Orientation :
Straight
Wire Gauge (Min) :
20 AWG
RoHS Status :
RoHS Compliant
Housing Material :
Steel
Gender :
Male
Max Voltage Rating (AC) :
500V
Datasheets
L777RRC37PVF
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN D-SUB HOUSING PLUG 9POS
    CONN D-SUB HOUSING PLUG 9POS
    CONN D-SUB HOUSING RCPT 9POS
    CONN D-SUB HOUSING RCPT 9POS
    CONN D-SUB HD HOUSING RCPT 15POS