L777HRA26P
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
L777HRA26P
Manufacturer
Amphenol Communications Solutions
Description
CONN D-SUB HD HOUSING PLUG 26POS
Stock
188
In Stock :
188
Manufacturer :
Product Category :
D-Sub, D-Shaped Connector Housings
Current Rating :
5A
Max Current Rating :
5A
Contact Material :
Brass
Contact Gender :
Male
Number of Contacts :
26
Housing Material :
Steel
Factory Lead Time :
5 Weeks
Wire Gauge (Max) :
28 AWG
Voltage - Rated AC :
500V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Wire Gauge (Min) :
20 AWG
Gender :
Male
Max Operating Temperature :
125°C
Shell Material :
Steel
Number of Positions :
26
RoHS Status :
RoHS Compliant
Number of Rows :
3
Plating :
Tin
Min Operating Temperature :
-55°C
Max Voltage Rating (AC) :
500V
Pitch :
2.29mm
Depth :
16.2mm
Orientation :
Straight
Insulation Material :
Glass
Length :
39.24mm
Termination :
Crimp
Contact Plating :
Gold
Datasheets
L777HRA26P
Amphenol Communications Solutions L777HRA26P
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN D-SUB HOUSING PLUG 9POS
    CONN D-SUB HOUSING PLUG 9POS
    CONN D-SUB HOUSING RCPT 9POS
    CONN D-SUB HOUSING RCPT 9POS
    CONN D-SUB HD HOUSING RCPT 15POS