L777DFC37P1AMN
Mfr.Part #
L777DFC37P1AMN
Description
CONN D-SUB PLUG 37POS R/A SLDR
Backset Spacing :
0.406 (10.30mm)
Voltage - Rated :
300V
Pitch :
2.76mm
Current Rating (Amps) :
7.5A
Current Rating :
7.5A
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Min Operating Temperature :
-55°C
Number of Positions :
37
Orientation :
RIGHT ANGLE
Flange Feature :
Housing/Shell (Unthreaded)
Max Operating Temperature :
155°C
Feature :
Grounding Indents, Mounting Brackets
Mount :
Through Hole
RoHS Status :
RoHS Compliant
Shell Size, Connector Layout :
4 DC C
Datasheets
L777DFC37P1AMN
Introducing D-Sub Connector Assemblies Amphenol Communications Solutions L777DFC37P1AMN from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Panel Mount, Through Hole, Right Angle, Operating Temperature:-55°C~155°C, L777DFC37P1AMN pinout, L777DFC37P1AMN datasheet PDF, L777DFC37P1AMN amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies Amphenol Communications Solutions L777DFC37P1AMN ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
L777DFC37P1AMN Overview
L777DFC37P1AMN Features
DF series
L777DFC37P1AMN Applications
There are a lot of Amphenol ICC (Commercial Products)
L777DFC37P1AMN D-Sub Connectors applications.
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • CnC Tech
    CONN D-SUB RCPT 25POS IDC
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP