L777DFBH25PU
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
L777DFBH25PU
Manufacturer
Amphenol Communications Solutions
Description
CONN D-SUB PLUG 25P PNL MNT SLDR
Manufacturer :
Product Category :
D-Sub Connector Assemblies
Packaging :
Tray
RoHS Status :
RoHS Compliant
Mounting Type :
Panel Mount, Through Hole
Connector Type :
Plug, Male Pins
Contact Plating :
Gold
Contact Finish Thickness :
30.0μin 0.76μm
Shell Size, Connector Layout :
3 DB B
Number of Positions :
25
Factory Lead Time :
6 Weeks
Color :
Black
Min Operating Temperature :
-55°C
Feature :
Grounding Indents
Housing Material :
Glass
Contact Form :
Machined
Termination :
Solder
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Shell Material, Finish :
Steel, Tin Plated
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Number of Rows :
2
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Contact Material :
Brass
Dielectric Material :
Thermoplastic, Glass Filled
Mount :
Panel, Through Hole
Current Rating :
7.5A
Series :
DF
Flange Feature :
Board Side (4-40)
Contact Type :
Signal
Voltage - Rated :
300V
Orientation :
Straight
Max Operating Temperature :
155°C
Contact Finish :
Gold
Current Rating (Amps) :
7.5A
Connector Style :
D-Sub
Gender :
Male
Datasheets
L777DFBH25PU
Introducing D-Sub Connector Assemblies Amphenol Communications Solutions L777DFBH25PU from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Panel Mount, Through Hole, Operating Temperature:-55°C~155°C, L777DFBH25PU pinout, L777DFBH25PU datasheet PDF, L777DFBH25PU amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies Amphenol Communications Solutions L777DFBH25PU ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
L777DFBH25PU Overview
L777DFBH25PU Features
DF series
L777DFBH25PU Applications
There are a lot of Amphenol ICC (Commercial Products)
L777DFBH25PU D-Sub Connectors applications.
  • Industrial Automation
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CnC Tech
    CONN D-SUB RCPT 25POS IDC
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP