L777DFB25P1BUNRM6
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
L777DFB25P1BUNRM6
Manufacturer
Amphenol Communications Solutions
Description
CONN D-SUB PLUG 25POS R/A SLDR
Manufacturer :
Product Category :
D-Sub Connector Assemblies
Current Rating :
7.5A
Housing Material :
Glass
Shell Size, Connector Layout :
3 DB B
Contact Finish Thickness :
30.0μin 0.76μm
Factory Lead Time :
6 Weeks
Max Operating Temperature :
155°C
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Contact Material :
Brass
Contact Type :
Signal
Packaging :
Tray
Mount :
Through Hole
Termination :
Solder
Mounting Type :
Panel Mount, Through Hole, Right Angle
Number of Rows :
2
Min Operating Temperature :
-55°C
Feature :
Board Lock, Grounding Indents, Mounting Brackets
Connector Style :
D-Sub
Number of Pins :
25
Current Rating (Amps) :
7.5A
Number of Positions :
25
Series :
DF
Backset Spacing :
0.406 (10.30mm)
Color :
Black
Dielectric Material :
Thermoplastic, Glass Filled
Contact Form :
Machined
Flange Feature :
Housing/Shell (Unthreaded)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Voltage - Rated :
300V
Contact Finish :
Gold
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Connector Type :
Plug, Male Pins
Shell Material, Finish :
Steel, Tin Plated
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Contact Plating :
Gold
Datasheets
L777DFB25P1BUNRM6
Introducing D-Sub Connector Assemblies Amphenol Communications Solutions L777DFB25P1BUNRM6 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Panel Mount, Through Hole, Right Angle, Number of Pins:25, Operating Temperature:-55°C~155°C, L777DFB25P1BUNRM6 pinout, L777DFB25P1BUNRM6 datasheet PDF, L777DFB25P1BUNRM6 amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies Amphenol Communications Solutions L777DFB25P1BUNRM6 ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
L777DFB25P1BUNRM6 Overview
The connector type Plug, Male Pins refers to the connector type.The device's mounting type is Panel Mount, Through Hole, Right Angle.In order to package the product, a Tray case is used.It belongs to the DF Series of products.The device is equipped with 25 pins.It's best to use it when the temperature is below 155°C.This device must operate at a minimum temperature of -55°C.Its Board Lock, Grounding Indents, Mounting Brackets feature renders it more powerful in many ways.The part is mounted by Through Hole.The device runs in -55°C~155°C Operating Temperature.
L777DFB25P1BUNRM6 Features
DF series
L777DFB25P1BUNRM6 Applications
There are a lot of Amphenol ICC (Commercial Products)
L777DFB25P1BUNRM6 D-Sub Connectors applications.
  • Industrial Automation
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CnC Tech
    CONN D-SUB RCPT 25POS IDC
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP