L717TWB17W2PHCSV4RRM6
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
L717TWB17W2PHCSV4RRM6
Manufacturer
Amphenol Communications Solutions
Description
CONN D-SUB PLUG 17POS R/A SLDR
Manufacturer :
Product Category :
D-Sub Connector Assemblies
Flange Feature :
Board Side (4-40)
Mount :
Through Hole
Number of Positions :
17 (15 + 2 Coax)
Termination :
Solder
Backset Spacing :
0.406 (10.30mm)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Packaging :
Tray
Max Operating Temperature :
155°C
Dielectric Material :
Thermoplastic
Published :
Contact Form :
Machined
Min Operating Temperature :
-55°C
Series :
TW
Contact Material :
Brass
Connector Type :
Plug, Male Pins
Color :
Black
Mounting Type :
Panel Mount, Through Hole, Right Angle
Shell Size, Connector Layout :
3 DB B - 17W2
Factory Lead Time :
6 Weeks
Feature :
Board Lock, Grounding Indents, Mounting Brackets
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Connector Style :
D-Sub, Combo
Voltage - Rated :
300V
Housing Material :
Thermoplastic
Number of Pins :
17
Orientation :
RIGHT ANGLE
Contact Type :
Coax and Signal
Shell Material, Finish :
Steel, Tin Plated
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Number of Rows :
2
Contact Finish :
Gold
Contact Plating :
Nickel
Contact Finish Thickness :
16.0μin 0.41μm
Introducing D-Sub Connector Assemblies Amphenol Communications Solutions L717TWB17W2PHCSV4RRM6 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Panel Mount, Through Hole, Right Angle, Operating Temperature:-55°C~155°C, Number of Pins:17, L717TWB17W2PHCSV4RRM6 pinout, L717TWB17W2PHCSV4RRM6 datasheet PDF, L717TWB17W2PHCSV4RRM6 amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies Amphenol Communications Solutions L717TWB17W2PHCSV4RRM6 ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
L717TWB17W2PHCSV4RRM6 Overview
The packaging contains Plug, Male Pins.This device is mounted in the Panel Mount, Through Hole, Right Angle position.It has been determined that a Tray case is necessary to package the product.There is a product in the TW Series.A total of 17 pins are available on the device.When the temperature is below 155°C, it is best to use it.A minimum operating temperature of -55°C is required for this device.There are a number of advantages to its Board Lock, Grounding Indents, Mounting Brackets feature.Part Through Hole is mounted to the part.As a result, the device runs at -55°C~155°C Operating Temperature.
L717TWB17W2PHCSV4RRM6 Features
TW series
L717TWB17W2PHCSV4RRM6 Applications
There are a lot of Amphenol ICC (Commercial Products)
L717TWB17W2PHCSV4RRM6 D-Sub Connectors applications.
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CnC Tech
    CONN D-SUB RCPT 25POS IDC
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP