L717SDDH50POL2GC309
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
L717SDDH50POL2GC309
Manufacturer
Amphenol Communications Solutions
Description
CONN D-SUB PLUG 50POS VERT SLDR
Manufacturer :
Product Category :
D-Sub Connector Assemblies
Connector Style :
D-Sub
Shell Material, Finish :
Steel, Tin Plated
Contact Form :
Stamped
Series :
SD
Packaging :
Tray
Shell Size, Connector Layout :
5 DD D
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Number of Positions :
50
Contact Finish Thickness :
30.0μin 0.76μm
Voltage - Rated :
250V
Connector Type :
Plug, Male Pins
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Contact Material :
Brass
Contact Finish :
Gold
Housing Material :
Glass
Flange Feature :
Board Side (4-40)
Termination :
Solder
Number of Pins :
50
Current Rating :
5A
Max Operating Temperature :
155°C
RoHS Status :
RoHS Compliant
Factory Lead Time :
6 Weeks
Number of Rows :
3
Dielectric Material :
Thermoplastic, Glass Filled
Feature :
Grounding Indents
Min Operating Temperature :
-55°C
Contact Type :
Signal
Mounting Type :
Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mount :
Through Hole
Color :
Black
Contact Plating :
Gold
Current Rating (Amps) :
5A
Introducing D-Sub Connector Assemblies Amphenol Communications Solutions L717SDDH50POL2GC309 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-55°C~125°C, Number of Pins:50, Mounting Type:Through Hole, L717SDDH50POL2GC309 pinout, L717SDDH50POL2GC309 datasheet PDF, L717SDDH50POL2GC309 amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies Amphenol Communications Solutions L717SDDH50POL2GC309 ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
L717SDDH50POL2GC309 Overview
It comes in Plug, Male Pins packaging.There is a mounting type of Through Hole for this device.It is necessary to use a Tray case for packaging the product.This product is part of the SD Series.Devices with 50 pins are available.You should use it when it's below 155°C.A minimum temperature of -55°C is required for the operation of this device.In many ways, its Grounding Indents feature makes it more powerful.Through Hole is used to mount the part.In this case, the device operates at -55°C~125°C Operating Temperature.
L717SDDH50POL2GC309 Features
SD series
L717SDDH50POL2GC309 Applications
There are a lot of Amphenol ICC (Commercial Products)
L717SDDH50POL2GC309 D-Sub Connectors applications.
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CnC Tech
    CONN D-SUB RCPT 25POS IDC
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP