L717SDBG25POL2C309
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
L717SDBG25POL2C309
Manufacturer
Amphenol Communications Solutions
Description
CONN D-SUB PLUG 25POS VERT SLDR
Manufacturer :
Product Category :
D-Sub Connector Assemblies
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Number of Positions :
25
Current Rating :
5A
Current Rating (Amps) :
5A
Orientation :
Straight
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Contact Material :
Brass
Flange Feature :
Board Side (M3)
Factory Lead Time :
6 Weeks
Feature :
Grounding Indents
Voltage - Rated :
250V
Shell Material, Finish :
Steel, Tin Plated
Max Operating Temperature :
155°C
Contact Plating :
Gold
Dielectric Material :
Thermoplastic, Glass Filled
Termination :
Solder
Pitch :
2.76mm
Series :
SD
Mount :
Through Hole
Contact Finish :
Gold
Contact Form :
Stamped
Connector Type :
Plug, Male Pins
Min Operating Temperature :
-55°C
Packaging :
Tray
Shell Size, Connector Layout :
3 DB B
Color :
Black
Contact Type :
Signal
Mounting Type :
Through Hole
Number of Rows :
2
RoHS Status :
RoHS Compliant
Connector Style :
D-Sub
Housing Material :
Glass
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Contact Finish Thickness :
30.0μin 0.76μm
Introducing D-Sub Connector Assemblies Amphenol Communications Solutions L717SDBG25POL2C309 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Through Hole, Operating Temperature:-55°C~125°C, L717SDBG25POL2C309 pinout, L717SDBG25POL2C309 datasheet PDF, L717SDBG25POL2C309 amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies Amphenol Communications Solutions L717SDBG25POL2C309 ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
L717SDBG25POL2C309 Overview
L717SDBG25POL2C309 Features
SD series
L717SDBG25POL2C309 Applications
There are a lot of Amphenol ICC (Commercial Products)
L717SDBG25POL2C309 D-Sub Connectors applications.
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CnC Tech
    CONN D-SUB RCPT 25POS IDC
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP