L717SDAG15POL2RM5
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
L717SDAG15POL2RM5
Manufacturer
Amphenol Communications Solutions
Description
CONN D-SUB PLUG 15POS VERT SLDR
Manufacturer :
Product Category :
D-Sub Connector Assemblies
Orientation :
Straight
Housing Material :
Glass
RoHS Status :
RoHS Compliant
Contact Material :
Brass
Published :
Termination :
Solder
Contact Finish :
Gold
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Reach Compliance Code :
Unknown
Connector Type :
Plug, Male Pins
Contact Form :
Stamped
Flange Feature :
Board Side (M3)
Series :
SD
Current Rating :
5A
Pitch :
2.74mm
Color :
Black
Packaging :
Tray
Connector Style :
D-Sub
Contact Finish Thickness :
Flash
Feature :
Board Lock, Grounding Indents
Mount :
Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Number of Positions :
15
Number of Rows :
2
Factory Lead Time :
6 Weeks
Shell Size, Connector Layout :
2 DA A
Voltage - Rated :
250V
Gender :
Male
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Mounting Type :
Through Hole
Dielectric Material :
Thermoplastic, Glass Filled
Contact Type :
Signal
Shell Material, Finish :
Steel, Tin Plated
Datasheets
L717SDAG15POL2RM5
Introducing D-Sub Connector Assemblies Amphenol Communications Solutions L717SDAG15POL2RM5 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-55°C~125°C, Mounting Type:Through Hole, L717SDAG15POL2RM5 pinout, L717SDAG15POL2RM5 datasheet PDF, L717SDAG15POL2RM5 amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies Amphenol Communications Solutions L717SDAG15POL2RM5 ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
L717SDAG15POL2RM5G Overview
L717SDAG15POL2RM5G Features
SD series
L717SDAG15POL2RM5G Applications
There are a lot of Amphenol ICC (Commercial Products)
L717SDAG15POL2RM5G D-Sub Connectors applications.
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CnC Tech
    CONN D-SUB RCPT 25POS IDC
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP