L717SDA15PA4CH4F
Mfr.Part #
L717SDA15PA4CH4F
Description
CONN D-SUB PLUG 15POS R/A SLDR
Orientation :
RIGHT ANGLE
Current Rating (Amps) :
5A
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Pitch :
2.74mm
Number of Positions :
Feature :
Board Lock, Grounding Indents
Max Operating Temperature :
125°C
Number of Contacts :
15
Radiation Hardening :
No
Max Supply Voltage (AC) :
250V
Termination :
Solder
Voltage - Rated :
250V
Number of Rows :
2
Published :
Mounting Type :
Through Hole, Right Angle
Min Operating Temperature :
-55°C
Contact Type :
Signal
Backset Spacing :
0.318 (8.08mm)
UL94 V-0
Max Voltage Rating (AC) :
250V
Contact Form :
Stamped
Series :
SD
Factory Lead Time :
5 Weeks
Housing Material :
Thermoplastic
Mount :
Through Hole
Flange Feature :
Mating Side, Female Screwlock (4-40)
Contact Plating :
Gold
Number of Ports :
1
Current Rating :
5A
Contact Finish Thickness :
Flash
Number of Terminations :
Packaging :
Tray
Depth :
20.3mm
Length :
39.14mm
Datasheets
L717SDA15PA4CH4F
Introducing D-Sub Connector Assemblies Amphenol Communications Solutions L717SDA15PA4CH4F from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-55°C~125°C, Mounting Type:Through Hole, Right Angle, Number of Terminations:15, L717SDA15PA4CH4F pinout, L717SDA15PA4CH4F datasheet PDF, L717SDA15PA4CH4F amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies Amphenol Communications Solutions L717SDA15PA4CH4F ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Amphenol Communications Solutions L717SDA15PA4CH4F
L717SDA15PA4CH4F Overview
L717SDA15PA4CH4F Features
15 basic kinds of terminations
SD series
L717SDA15PA4CH4F Applications
There are a lot of Amphenol ICC (Commercial Products)
L717SDA15PA4CH4F D-Sub Connectors applications.
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
  • Refrigeration control
  • CnC Tech
    CONN D-SUB RCPT 25POS IDC
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP