L717DFAH15PF179
Mfr.Part #
L717DFAH15PF179
Description
CONN D-SUB PLUG 15POS PNL MNT WW
Voltage - Rated :
300V
Feature :
Grounding Indents
Termination :
Wire Wrap
Black
Contact Plating :
1 (Unlimited)
Max Operating Temperature :
155°C
Shell Size, Connector Layout :
2 DA A
Number of Positions :
15
Mount :
Panel, Through Hole
Factory Lead Time :
6 Weeks
Contact Type :
Signal
Min Operating Temperature :
-55°C
Mounting Type :
Panel Mount, Through Hole
Gender :
Male
Flange Feature :
Board Side (4-40)
Number of Rows :
2
Current Rating :
7.5A
Series :
DF
Dielectric Material :
Thermoplastic, Glass Filled
Current Rating (Amps) :
7.5A
Orientation :
Straight
Pitch :
2.74mm
Contact Finish Thickness :
20.0μin 0.51μm
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Datasheets
L717DFAH15PF179
Introducing D-Sub Connector Assemblies Amphenol Communications Solutions L717DFAH15PF179 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Panel Mount, Through Hole, Operating Temperature:-55°C~155°C, L717DFAH15PF179 pinout, L717DFAH15PF179 datasheet PDF, L717DFAH15PF179 amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies Amphenol Communications Solutions L717DFAH15PF179 ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
L717DFAH15PF179 Overview
L717DFAH15PF179 Features
DF series
L717DFAH15PF179 Applications
There are a lot of Amphenol ICC (Commercial Products)
L717DFAH15PF179 D-Sub Connectors applications.
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • CnC Tech
    CONN D-SUB RCPT 25POS IDC
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP