L717DFA15P1ACH3R
Mfr.Part #
L717DFA15P1ACH3R
Description
CONN D-SUB PLUG 15POS R/A SLDR
Voltage - Rated :
300V
Gold
Min Operating Temperature :
-55°C
Mounting Type :
Panel Mount, Through Hole, Right Angle
Contact Material :
Brass
Backset Spacing :
0.319 (8.10mm)
Feature :
Grounding Indents
Contact Finish Thickness :
20.0μin 0.51μm
Number of Rows :
2
Current Rating :
7.5A
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Factory Lead Time :
11 Weeks
Shell Size, Connector Layout :
2 DA A
Series :
DF
Mount :
Through Hole
Number of Positions :
15
Number of Pins :
15
Plug, Male Pins
Current Rating (Amps) :
7.5A
Contact Plating :
Gold
Max Operating Temperature :
155°C
Flange Feature :
Housing/Shell (Unthreaded)
Termination :
Solder
Datasheets
L717DFA15P1ACH3R
Introducing D-Sub Connector Assemblies Amphenol Communications Solutions L717DFA15P1ACH3R from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Panel Mount, Through Hole, Right Angle, Operating Temperature:-55°C~155°C, Number of Pins:15, L717DFA15P1ACH3R pinout, L717DFA15P1ACH3R datasheet PDF, L717DFA15P1ACH3R amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies Amphenol Communications Solutions L717DFA15P1ACH3R ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
L717DFA15P1ACH3R Overview
The product is packaged in Plug, Male Pins.Panel Mount, Through Hole, Right Angle is the mounting type.Packaging for the product is carried out via a Tray case.As a product of the DF Series, it can be found in this category.It has 15 pins.Temperatures below 155°C are best for using it.There's a minimum temperature of -55°C for this device.With its Grounding Indents feature, it is more powerful in many ways.In this case, Through Hole mounts the part.The device is operating at -55°C~155°C Operating Temperature.
L717DFA15P1ACH3R Features
DF series
L717DFA15P1ACH3R Applications
There are a lot of Amphenol ICC (Commercial Products)
L717DFA15P1ACH3R D-Sub Connectors applications.
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • CnC Tech
    CONN D-SUB RCPT 25POS IDC
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP