L717DD50PA
Mfr.Part #
L717DD50PA
Description
CONN D-SUB PLUG 50POS R/A SLDR
Factory Lead Time :
6 Weeks
Contact Finish Thickness :
8.00μin 0.203μm
Feature :
Grounding Indents, Mounting Brackets
Number of Positions :
50
Series :
D
Mount :
Through Hole
Number of Rows :
3
Mounting Type :
Through Hole, Right Angle
Termination :
Solder
Shell Size, Connector Layout :
5 DD D
Pitch :
2.76mm
Flange Feature :
Housing/Shell (Unthreaded)
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Current Rating :
7.5A
Voltage - Rated :
300V
Backset Spacing :
0.319 (8.10mm)
Orientation :
RIGHT ANGLE
Reach Compliance Code :
Unknown
Datasheets
L717DD50PA
Introducing D-Sub Connector Assemblies Amphenol Communications Solutions L717DD50PA from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Through Hole, Right Angle, Operating Temperature:-55°C~125°C, L717DD50PA pinout, L717DD50PA datasheet PDF, L717DD50PA amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies Amphenol Communications Solutions L717DD50PA ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
L717DD50PA Overview
L717DD50PA Features
D series
L717DD50PA Applications
There are a lot of Amphenol ICC (Commercial Products)
L717DD50PA D-Sub Connectors applications.
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • CnC Tech
    CONN D-SUB RCPT 25POS IDC
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP