L717DC37P1BUNVF2
Mfr.Part #
L717DC37P1BUNVF2
Description
CONN D-SUB PLUG 37POS R/A SLDR
Factory Lead Time :
6 Weeks
Plug, Male Pins
Backset Spacing :
0.406 (10.30mm)
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Number of Rows :
2
Signal
Pitch :
2.76mm
Number of Positions :
37
Mounting Type :
Through Hole, Right Angle
Orientation :
RIGHT ANGLE
Flange Feature :
Mating Side, Female Screwlock (4-40)
Shell Material, Finish :
Steel, Tin Plated
Reach Compliance Code :
Unknown
Termination :
Solder
Feature :
Grounding Indents, Mounting Brackets
Voltage - Rated :
300V
Current Rating :
7.5A
Contact Finish Thickness :
8.00μin 0.203μm
Contact Material :
Brass
Gender :
Male
Shell Size, Connector Layout :
4 DC C
Mount :
Through Hole
Datasheets
L717DC37P1BUNVF2
Introducing D-Sub Connector Assemblies Amphenol Communications Solutions L717DC37P1BUNVF2 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-55°C~125°C, Mounting Type:Through Hole, Right Angle, L717DC37P1BUNVF2 pinout, L717DC37P1BUNVF2 datasheet PDF, L717DC37P1BUNVF2 amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies Amphenol Communications Solutions L717DC37P1BUNVF2 ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
L717DC37P1BUNVF2 Overview
L717DC37P1BUNVF2 Features
D series
L717DC37P1BUNVF2 Applications
There are a lot of Amphenol ICC (Commercial Products)
L717DC37P1BUNVF2 D-Sub Connectors applications.
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
  • CnC Tech
    CONN D-SUB RCPT 25POS IDC
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP