L6R90D-560-C6
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
L6R90D-560-C6
Manufacturer
Tri-Mag, LLC
Description
AC/DC DESKTOP ADAPTER 56V 90W
Manufacturer :
Tri-Mag, LLC
Product Category :
Applications :
ITE (Commercial)
Voltage - Input :
90 ~ 264 VAC
Cord Length :
59 (1.50m)
Region Utilized :
International
No Load Power Consumption :
210mW (Max)
Input Type :
Cord (Sold Separately)
Operating Temperature :
0°C ~ 40°C
Polarization :
Positive Center
Series :
Tri-Mag®, L6R90D
Efficiency :
Level VI, CoC Tier 2
Current - Output (Max) :
1.6A
Size / Dimension :
5.47 L x 2.40 W x 1.42 H (139.0mm x 61.0mm x 36.0mm)
Form :
Desktop (Class I)
Approvals :
CE, CUL, UL
Weight :
1.014 lb (460.00g)
Input Connector :
IEC 320-C6
Voltage - Output :
56V
Output Connector :
Barrel Plug, 2.5mm I.D. x 5.5mm O.D. x 9.5mm
Power (Watts) :
90W