L6932H1.2TR
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
L6932H1.2TR
Manufacturer
STMicroelectronics
Package / Case
8-SOIC (0.154, 3.90mm Width) Exposed Pad
Datasheet
Download
Description
IC REG LINEAR POS ADJ 2A 8HSO
Manufacturer :
STMicroelectronics
Product Category :
Voltage Regulators - Linear
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 7 months ago)
Voltage - Input (Max) :
14V
Quiescent Current :
400μA
Dropout Voltage1-Nom :
0.75V
Base Part Number :
L6932
Mount :
Surface Mount
Operating Temperature :
-25°C~125°C
Terminal Form :
Gull wing
ECCN Code :
EAR99
Min Current Limit :
2.3A
Accuracy :
1 %
Protection Features :
Over Temperature, Short Circuit
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Output Voltage Accuracy :
1 %
Number of Outputs :
Length :
4.9mm
Packing Method :
Tape and Reel
Package / Case :
Number of Functions :
Radiation Hardening :
No
Voltage - Output (Min/Fixed) :
1.2V
JESD-609 Code :
e3
Mounting Type :
Surface Mount
Width :
3.9mm
Max Output Current :
2A
Output Type :
Adjustable
Factory Lead Time :
11 Weeks
Number of Pins :
8
Output Configuration :
Positive
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Output Voltage :
5V
Number of Terminations :
8
Control Features :
Enable, Power Good
Output Voltage 1 :
1.2V
Min Input Voltage :
2V
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Input Bias Current :
200μA
Terminal Position :
Dual
Number of Regulators :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Pin Count :
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
PSRR :
75dB (120Hz)
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
30
Datasheets
L6932H1.2TR
Introducing Voltage Regulators - Linear STMicroelectronics L6932H1.2TR from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Base Part Number:L6932, Operating Temperature:-25°C~125°C, Package / Case:8-SOIC (0.154, 3.90mm Width) Exposed Pad, Mounting Type:Surface Mount, Number of Pins:8, Number of Terminations:8, L6932H1.2TR pinout, L6932H1.2TR datasheet PDF, L6932H1.2TR amp .Beyond Voltage Regulators - Linear STMicroelectronics L6932H1.2TR ,we also offer ZXTR2105F-7, TPS7A2050PDBVR, RP130K501D-TR, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.