L63E1CHCH-D7700-000
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
L63E1CHCH-D7700-000
Manufacturer
Carling Technologies
Description
SWITCH ROCKER
Manufacturer :
Carling Technologies
Product Category :
Factory Lead Time :
4 Weeks
Contact Form :
SP
Switch Type :
ROCKER SWITCH
Housing Material :
Nylon 6.6
Features :
Brand :
Illumination Voltage (Nominal) :
12 VDC
Actuator :
ROCKER
Termination Style :
Quick Connect - 0.250" (6.3mm)
Product Category :
Rocker Switches
Mechanical Life :
250,000 Cycles
Product :
Rocker Switches
Package :
Bulk
Color - Actuator/Cap :
Red
Actuator Type :
Concave (Curved) - Illuminated
Actuator Marking :
No Marking
Maximum Operating Temperature :
+ 85 C
Current Rating :
15 A
Mounting Style :
Panel Mount
Product Type :
Mounting Type :
Panel Mount, Snap-In
Reach Compliance Code :
Compliant
Series :
L
Panel Cutout Dimensions :
Rectangular - 44.04mm x 22.02mm
Minimum Operating Temperature :
- 40 C
Legend :
No Legend
Current Rating (Amps) :
15A (DC)
Electrical Life :
50,000 Cycles
Circuit :
DP3T
IP Rating :
IP67
Switch Function :
Mom-On-On
Illumination Type, Color :
LED, Green/Red
Voltage Rating - DC :
12 V
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C