L601E5RP
Mfr.Part #
L601E5RP
Manufacturer
Littelfuse
Package / Case
TO-226-3, TO-92-3 (TO-226AA) (Formed Leads)
Datasheet
Download
Description
TRIAC SENS GATE 600V 1A TO92
Manufacturer :
Littelfuse
Product Category :
Thyristors - TRIACs
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Reach Compliance Code :
Unknown
Terminal Form :
Wire
Current - Hold (Ih) (Max) :
10mA
Lead Free :
Lead Free
HTS Code :
Current - Gate Trigger (Igt) (Max) :
5mA
Configuration :
Single
Pin Count :
3
Critical Rate of Rise of Commutation Voltage-Min :
1V/us
Mount :
Through Hole
Terminal Position :
BOTTOM
JESD-609 Code :
e3
Current Rating :
1A
Leakage Current (Max) :
0.1mA
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
RMS On-state Current-Max :
1A
Number of Terminations :
3
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Triac Type :
Logic - Sensitive Gate
Published :
Voltage - Rated DC :
600V
RMS Current (Irms) :
1A
Additional Feature :
High Reliability
Qualification Status :
Not Qualified
Hold Current :
10mA
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Critical Rate of Rise of Off-State Voltage-Min :
10V/us
Operating Temperature :
-65°C~125°C TJ
JESD-30 Code :
O-PBCY-W3
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
10
Number of Elements :
1
Pbfree Code :
No
Factory Lead Time :
19 Weeks
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) :
16.7A 20A
Trigger Device Type :
4 QUADRANT LOGIC LEVEL TRIAC
Mounting Type :
Through Hole
Package / Case :
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) :
1.3V