L6004D3RP
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
L6004D3RP
Manufacturer
Littelfuse
Package / Case
TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Datasheet
Download
Description
TRIAC SENS GATE 600V 4A TO252
Manufacturer :
Littelfuse
Product Category :
Thyristors - TRIACs
RMS On-state Current-Max :
4A
Qualification Status :
Not Qualified
Trigger Device Type :
4 QUADRANT LOGIC LEVEL TRIAC
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Repetitive Peak Off-state Leakage Current-Max :
200μA
Pbfree Code :
No
Additional Feature :
UL RECOGNIZED
Current - Gate Trigger (Igt) (Max) :
3mA
Mount :
Surface Mount
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) :
1.3V
Leakage Current (Max) :
0.2mA
Terminal Form :
Gull wing
JESD-30 Code :
R-PSSO-G2
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) :
33A 40A
Pin Count :
3
JESD-609 Code :
e3
Mounting Type :
Surface Mount
Current Rating :
4A
Current - Hold (Ih) (Max) :
5mA
Number of Pins :
3
On-State Voltage-Max :
1.6V
Hold Current :
5mA
Case Connection :
MAIN TERMINAL 2
JEDEC-95 Code :
TO-252AA
Published :
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Number of Terminations :
2
Factory Lead Time :
18 Weeks
Operating Temperature :
-40°C~110°C TJ
Reach Compliance Code :
Unknown
Configuration :
Single
Triac Type :
Logic - Sensitive Gate
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
RMS Current (Irms) :
4A
Package / Case :
Voltage - Rated DC :
600V