L4931CD120-TR
Mfr.Part #
L4931CD120-TR
Package / Case
8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Description
IC REG LINEAR 12V 250MA 8SO
Product Category :
Voltage Regulators - Linear
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Protection Features :
Over Current, Over Temperature
Voltage Dropout (Max) :
0.8V @ 250mA
Number of Terminations :
8
Width :
4mm
Output Voltage :
12V
Accuracy :
2 %
Output Type :
FIXED
Quiescent Current :
1.6mA
Voltage - Input (Max) :
20V
Output Voltage Accuracy :
2 %
Number of Regulators :
1
Length :
5mm
Current - Supply (Max) :
7mA
Packing Method :
Tape and Reel
Number of Pins :
8
PSRR :
64dB ~ 55dB (120Hz ~ 10kHz)
Voltage Tolerance-Max :
4%
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Pin Count :
Surface Mount
Output Voltage 1 :
12V
Max Output Current :
250mA
Number of Functions :
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
30
Height :
1.65mm
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
ECCN Code :
EAR99
Dropout Voltage :
400mV
Package / Case :
8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Dual
Input Bias Current :
800μA
Radiation Hardening :
No
Dropout Voltage1-Nom :
0.4V
Base Part Number :
L4931
Lifecycle Status :
NRND (Last Updated: 6 months ago)
Lead Free :
Lead Free
Min Output Voltage :
12V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Datasheets
L4931CD120-TR
Introducing Voltage Regulators - Linear STMicroelectronics L4931CD120-TR from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Number of Terminations:8, Number of Pins:8, Operating Temperature:-40°C~125°C, Mounting Type:Surface Mount, Package / Case:8-SOIC (0.154, 3.90mm Width), Base Part Number:L4931, L4931CD120-TR pinout, L4931CD120-TR datasheet PDF, L4931CD120-TR amp .Beyond Voltage Regulators - Linear STMicroelectronics L4931CD120-TR ,we also offer ZXTR2105F-7, TPS7A2050PDBVR, RP130K501D-TR, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
STMicroelectronics L4931CD120-TR
Fixed L4931 PMIC 8 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
L4931CD120-TR Overview
Deliveries are in Tape & Reel (TR) cases. The package is in a 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width) case. Basically, the voltage regulator chip is made up of 8 terminations. In this case, Fixed represents the output type of the Voltage Regulated IC. This part implements 1 regulator ICs, which can be found in the following table. Regulator IC varies the range of Surface Mount operating temperatures. The Voltage Regulated IC operates at a temperature of -40°C~125°C degrees, which is its operating temperature. It is configured for output function Positive on this regulator. The total number of pins in the regulator is 8. This IC regulator has a total of 1 outputs, which ensures a rapid, adequate performance when in use. There is a voltage dropout of 10 volts for this IC regulator. Several pins on the chip are 8-shaped. As an FYI, this IC voltage regulator has the basic part number L4931. Packing the voltage regulator IC in this way is called TAPE AND REEL packing. The maximal output current reaches 250mA to meet the operating requirements. It operates in the 1.6mA Quiescent Current state.
L4931CD120-TR Features
400mV dropout voltage